Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Niedoczynność tarczycy a zmiany w układzie rozrodczym
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Niedoczynność tarczycy a zmiany w układzie rozrodczym

kobieta u lekarza Jednym z charakterystycznych objawów, towarzyszących jawnej niedoczynności tarczycy są zmiany, pojawiające się w układzie rozrodczym, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy zwiększa się wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że nie może ona dotyczyć ludzi młodych, czy nawet dzieci. Najbardziej narażone na tę chorobę są przede wszystkim kobiety, szczególnie w okresie ciąży, a także po porodzie. Schorzenie to dotyczy około 5% kobiet spodziewających się dziecka.

Niedoczynność tarczycy a zmiany w układzie rozrodczym

Niedoczynność tarczycy u kobiet bardzo często wiąże się z zaburzeniami miesiączkowania. Zaobserwować można głównie skrócenie długości cyklu miesiączkowego, bądź obfite krwawienia, co wiąże się przede wszystkim ze zmniejszeniem stężenia czynników krzepnięcia. Niedoczynność tarczycy może doprowadzić także do niepłodności lub poronienia. Charakterystycznymi zmianami w obrębie układu rozrodczego mężczyzn, są przede wszystkim: osłabienie libido oraz zaburzenia wzwodu.

Hormony tarczycy razem z estrogenami oraz progesteronem mają za zadanie utrzymać prawidłową czynność macicy. Zaburzenia czynności tarczycy prowadzą zatem do zaburzeń układu rozrodczego, objawiających się głównie w cyklu miesiączkowym kobiety, jej płodności, a także w sferze seksualnej.

U dojrzałych kobiet cierpiących na niedoczynność tarczycy zaobserwować można bardzo duży spadek stężenia estradiolu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Podwyższeniu ulega natomiast stężenie prolaktyny. Jeżeli niedoczynność tarczycy pojawia się jeszcze przed okresem dojrzewania, doprowadza najczęściej do jego opóźnienia.

Zaburzenia w układzie rozrodczym, jako charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy, mogą przyjmować różny stopień nasilenia. Jest on przede wszystkim zależny od przebiegu choroby. Niektóre ze wspomnianych powyżej objawów mogą jednak dotyczyć osób, nawet z łagodną niedoczynnością tarczycy. Na uwagę zasługuje również sytuacja szczególna choroby, a więc ciąża. Niedoczynność tarczycy w ciąży jest stanem poważnym, wiążącym się z dużym zagrożeniem, zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Zaburzenie ze strony układu rozrodczego są wyrównywane za pomocą odpowiednich dawek tyroksyny. Podjęcie specjalistycznego leczenia prowadzi z reguły do normalizacji cykli, a także do ustąpienia wszystkich, uciążliwych zaburzeń.

Pages: 1 All
krystel
Witam jestem po usunięciu tarczycy częściowo chce strać się o dziecko .Mam po operacji duże TSH myślę ze spadnie .Ale osoby które maja problem z tarczyca niech kontrolują się z ginekologiem z dobrym i prosić o usg do pochwowe .Ja nie dawno byłam i wyszło mi na macicy mięśniak około cm wiec proszę nie usuwajcie go chirurgicznie ale jest metoda bezbolesna ultradźwiękowa wiem ze robi się to w Warszawie i w Rzeszowie ,panie jeśli chcecie rodzic proszę zróbcie dobry krok i chirurgia to nie dobra decyzja !!!!!
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
aga
czy niedoczynność tarczycy może prowadzić do przyśpieszenia wejścia w okres menopauzy ? i na odwrót czy wczesna menopauza może skutkować pojawieniem się niedoczynności
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.