Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Tyroksyna w leczeniu niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba wywołana przez niedobór hormonów tarczycy, występująca pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. W przypadku niedoczynności tarczycy badania laboratoryjne wykazują przede wszystkim obniżene stężenie wolnej tyroksyny fT4 oraz podwyższone stężenie TSH. Choroba ta charakteryzuje się sennością, marznięciem, spowolnieniem funkcji psychicznych oraz motorycznych, zaparciami, wypadaniem włosów, przybywaniem na wadze, czy obrzękiem powiek i twarzy. Ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy wzrasta wraz z wiekiem. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia jest niezwykle ważne, ponieważ w znacznym stopniu poprawia jakość życia chorego, a ponadto przeciwdziała wystąpieniu groźnych następstw ze strony układu krążenia. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na doustnym przyjmowaniu preparatu l-tyroksyny, a także systematycznym wykonywaniu kontrolnych oznaczeń hormonów we krwi. Wyniki przeprowadzonych badań naukowych pokazują, że leczenie w znacznej mierze poprawia nastrój oraz pamięć, a ponadto przyczynia się do obniżenia cholesterolu i triglicerydów.

Tyroksyna a niedoczynność tarczycy

Tyroksyna to organiczny związek chemiczny, który, podobnie jak trójjodotyronina, stanowi podstawowy hormon, produkowany przez gruczoł tarczycowy. Tyroksyna to niezwykle ważny hormon, biorący udział w procesach fizjologicznych. Odgrywa ważną rolę w pobudzaniu procesu utleniania w tkankach, ponadto ma duży wpływ na czynność gruczołów łojowych, poprzez regulację wydzielania łoju, a także na czynność gruczołów płciowych. Wraz ze wspomnianą wcześniej trójjodotyroniną wpływa na tempo przemiany materii.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na dostarczaniu brakujących hormonów tarczycy, których nie jest w stanie w odpowiedniej ilości wydzielać gruczoł. Jest to leczenie substytucyjne. Podstawowy środek, wykorzystywany w ramach leczenia niedoczynności tarczycy, to sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny, którą należy przyjmować codziennie, na czczo, około trzydzieści minut przed pierwszym posiłkiem. Preparat ten przyjmowany jest raz na dobę. Poprawa widoczna jest dość szybko po rozpoczęciu kuracji. Należy jednak pamiętać o regularnym badaniu krwi. Leczenie niedoczynności tarczycy trwa zazwyczaj przez całe życie. Celem terapii jest uzupełnienie brakujących hormonów tarczycy. W każdym przypadku ustalana jest indywidualna dawka hormonu. U ludzi młodych stosuje się raczej dynamiczną terapię, polegającą na początkowym przyjmowaniu dużych dawek hormonu. Pierwsze efekty leczenia są zauważalne już po upływie około 6 tygodni od pierwszej suplementacji hormonu. Leczenie hormonalne niedoczynności tarczycy jest całkowicie bezpieczne. Regularne wykonywanie badań poziomu hormonów we krwi pozwala na zmniejszanie, bądź zwiększanie dawki przyjmowanego hormonu, celem zapewnienia możliwie najbardziej skutecznego leczenia.

Pages: 1 All
Teresa
Przyjmuje tyroksyne juz 3 rok. Od roku moja dawka podwyzszyla sie do 50?g. Moje alergie, obrzeki, sucha skora na ramionach, schrypniety glos, powiekszony obwod szyji-to sprawy z przeszlosci. Ale trzeba pamietac, ze kazdego ranka pol godziny przed sniadaniem - tableteczka. Tak do konca zycia. Ale ratuje mnie przed chorobami serca, cukrzyca i wieloma jeszcze nie znanymi chorobskami.. Jedna sprawa, gorna granice niedoboru tyroksyny we krwi nalezy obnizyc do 2,00. Juz przy tej granicy moj organizm pokazywal, ze cos z nim jest nie tak. W ciagu pol roku przytylam 25 kg, alergia, problemy z wlosami, straszne obrzeki konczyn i twarzy, a lekarze mowili, ze jest wszystko w porzadku. Wzielam od mojego meza jego lek na wlasna odpowiedzialnosc i lekarz potwierdzila moja wlasna diagnoze. Teraz mam swoje recepty.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.