Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Eltroxin w leczeniu niedoczynności tarczycy - Niedoczynność tarczycy
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Eltroxin w leczeniu niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to jedno z najczęściej pojawiających się zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tego gruczołu. Choroba ta wiąże się ze zbyt małą ilością hormonów T4 oraz T3. Niedobór tych hormonów w organizmie może wywołać poważne konsekwencje, dlatego też stanu takiego nie należy lekceważyć. Wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy oraz rozpoczęcie terapii hormonalnej jest bardzo ważne dla skuteczności leczenia, a także dla poprawy komfortu życia osoby chorej. Okazuje się także niezwykle istotne dla powstrzymania ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić ze strony układu krwionośnego. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na długotrwałym, a niekiedy nawet i dożywotnim podawaniu L-tyroksyny (L-T4). Leczenie hormonalne zmierza ku uzupełnieniu brakujących hormonów tarczycy w organizmie, prowadząc tym samym do stabilizacji wskaźników hormonalnych. Jest to jak najbardziej bezpieczna terapia niedoczynności tarczycy. Jednym z leków zalecanych w ramach leczenia niedoczynności tarczycy jest eltroxin, który zawiera L-tyroksynę otrzymywaną dzięki syntezie chemicznej.

Wskazania do zastosowania leku

Głównym wskazaniem do zastosowania eltroxinu jest niedostateczna czynność gruczołu tarczycy, a więc niedoczynność tarczycy. Lek ten może być stosowany również w niektórych postaciach guzu tarczycy, a także w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy. Eltroxin wykorzystuje się ponadto wspomagająco w nadczynności tarczycy, celem zahamowania nadmiernego powiększenia gruczołu.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Leku nie wolno podawać w przypadku niewydolności kory nadnerczy, a także w niewydolności przedniego płatu przysadki mózgowej. W przypadku pacjentów po przebytym zawale serca, a także chorych na anginę pektoris, niewydolność krążenia, padaczkę, czy skurcze mięśni, konieczne jest niezwłoczne poinformowanie lekarza, przed rozpoczęciem procesu leczenia. Eltroxin to lek przyspieszający przemianę materii, lecz nie powinien być stosowany jako środek odchudzający. Preparat ten zmniejsza działanie leków z grupy glykozydów nasercowych.

Możliwe skutki uboczne

Eltroxin jest lekiem na ogół dobrze tolerowanym. Skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego doboru dawki. Działania niepożądane podobne są do objawów nadczynności tarczycy. W trakcie leczenia należy zwrócić uwagę na takie objawy, jak: zaburzenia snu, nadmierna potliwość, spadek wagi ciała, niepokój, podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie czynności serca, bóle głowy, wypadanie włosów, bóle w klatce piersiowej, skłonność do biegunek, czy uczucie kołatania serca. Wszystkie powyższe objawy powinny ustąpić w momencie zmniejszenia dawki przyjmowanego leku.

Dawkowanie

Lek przyjmowany jest doustnie, na czczo, rano, mniej więcej pół godziny przed śniadaniem, z niewielką ilością płynu. Dawkę eltroxinu ustala lekarz, w zależności od wskazań. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie eltroxinem prowadzi się z reguły przez całe życie.

Pages: 1 All
EWA
Przy moim pierwszym wyniku TSH -4,9 norma to 4,2 dostałam eltroxin 50mg był za silny ( kolatanie serca ) zmniejszone na 25mg serce niby ok , ale po 3 miesiącach brania tego leku wynik zwiększył się TSH- 6,0 czy ja w ogóle powinnam brać eltroxin , może wystarczyłaby tylko dieta. Proszę o odp.
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Aneta
Ja biore juz miesiac .. skutki uboczne to w moim przypadku 5 dodatkowych kilogramow.. Cos chyba nie tak.. jeszcze 4 tygodnie i kolejna wizyta
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Maria Socik
Ja biorę już 25 lat czuję się dobrze i nie przytyłam widocznie dobrze dobrana dawka leku pozdrawiam
7 lata temu
Halina
ja zaczolam od 2 dni brac mala dawke i w koncu moglam spac cala noc co za ulga pozdrawiam wszystkich
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
gosia
Dawka na początku zawsze jest mała ale z czasem dostaje się więcej na początku miałam 25mg a teraz już mam 100mg dawkowanie trzeba robić tak żeby organizm się z czasem przyzwyczail i zaakceptował lek.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
renata
czy to nie za mala dawka
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
renata
dopiero biore od trzech dni 25microgramas.musze chyba jeszcze poczekac na efekty
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.