Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Jak sobie radzić z problemami wchłaniania? Podpowiadamy

Spożywany przez nas pokarm dostarcza nam wielu składników odżywczych. Niestety w wielu przypadkach ludzie borykają się z problemem nieprawidłowego wchłaniania, czego konsekwencją są niedobry pokarmowe. Czym mogą być spowodowane problemy z wchłanianiem? Jakie objawy tego zjawiska możemy wyróżnić? W jaki sposób sprawdzić, czy problem realnie u nas występuje? Jak rozpocząć leczenie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

wchłanianie

Problemy z wchłanianiem - czym mogą być spowodowane?

W normalnych warunkach spożywany pokarm rozkładany jest na niewielkie cząstki za pośrednictwem enzymów trawiennych, a następnie trafiają do jelita cienkiego, w którym są wchłaniane. Niestety w niektórych przypadkach proces ten może być zaburzony - problemem są wcześniej wspomniane enzymy trawienne. Przyczyny takiego zjawiska mogą być zróżnicowane - jednym z częstszych są czynniki infekcyjne. Więcej podstawowych informacji na ten temat znaleźć można na w artykule zaburzenia wchłaniania - przyczyny i możliwości leczenia.

wchłanienie2

Jakie objawy złego wchłaniania możemy wyróżnić?

Jeśli w naszym organizmie występują problemy z wchłanianiem, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się je dostrzec odpowiednio szybko. Jednym z najczęstszych objawów jest oczywiście spadek masy ciała, który niejednokrotnie może doprowadzić do wyniszczenia organizmu człowieka. Prawdopodobnie zauważalna stanie się również zwiększona męczliwość, a także typowe objawy niedoboru powszechnych składników pokarmowych - w praktyce mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładowo jeśli dostarczamy organizmowi zbyt małą ilość białek, wówczas musimy uporać się z masywnymi obrzękami, zaburzeniami krzepnięcia i niedoborem odporności. Warto wspomnieć o przewlekłej biegunce tłuszczowej i o wzdęciach, którym często towarzyszą gazy i bóle brzucha. 

Jak sprawdzić czy mamy problemy z wchłanianiem?

Część osób może podejrzewać, że mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych. W takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do specjalisty, który to potwierdzi. Wykonywane są badania moczu, badania krwi, badania kału. W zależności od tego, z jakimi objawami się borykamy, konieczne może się okazać wykonanie obrazowych badań przewodu pokarmowego. Niekiedy zaleca się zrobienie gastroskopii bądź testów alergicznych w zakresie alergii pokarmowych.

Jak poradzić sobie z problemami z wchłanianiem?

Problemy z wchłanianiem możemy rozwiązywać również na własną rękę. Jeśli objawy nie są zbyt poważne, wówczas możemy próbować samodzielnie uporać się z problemem. Świetnym rozwiązaniem są oczywiście suplementy na problemy z wchłanianiem. Ich wybór jest stosunkowo szeroki, w konsekwencji każdy znajdzie dla siebie coś, czego szuka. Wyrównywanie niedoborów witamin bądź składników mineralnych ma ogromne znaczenie. Oczywiście same medykamenty nie pomogą w wystarczającym stopniu. Musimy zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Niekiedy warto wybrać się do profesjonalnego dietetyka, który zajmie się naszymi problemami. Jeśli pomimo naszych starań problemy nie ustępują, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne okaże się regularne przyjmowanie enzymów trawiennych, co powinien dostrzec specjalista.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.