Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Hiperprolaktynemia
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Hiperprolaktynemia

ból brzucha

Hiperprolaktynemia to schorzenie wywołane nadprodukcją prolaktyny w organizmie. O schorzeniu tym mówi się wówczas, jeśli ilość hormonu prolaktyny w surowicy krwi wynosi powyżej 25 mg/l. Prolaktyna prawidłowo wytwarzana jest w przednim płacie przysadki mózgowej, a jej wydzielanie ma charakter pulsacyjny i zmienia się w zależności od pory dnia.

Przyczyny podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi

Do głównych przyczyn podwyższonego stężenia prolaktyny zalicza się przede wszystkim guzy, które wydzielają ten hormon, choroby naciekowo-zapalne podwzgórza, niewyrównaną niedoczynność tarczycy, działanie uboczne takich leków, jak: preparaty przeciwdepresyjne, hipotensyjne oraz neuroleptyki, ciążę, niewydolność nerek lub wątroby, a także obecność nieprawidłowej cząsteczki prolaktyny. Przyczyną schorzenia może być także tak zwana hiperprolaktynemia czynnościowa, która charakteryzuje się okresowym, nadmiernym wydzielaniem prolaktyny w wyniku takich bodźców, jak seks, sen, stres oraz drażnienie brodawek sutkowych.

Objawy hiperprolaktynemii

Do najczęstszych objawów hiperprolaktynemii występującej u kobiet zalicza się przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania, zmniejszone libido, niepłodność, osteopenię, mlekotok oraz hipogonadyzm. W przypadku hiperprolaktynemii u mężczyzn objawy dotyczą przede wszystkim układu rozrodczego. Może to być między innymi impotencja, niepłodność, hipogonadyzm, ginekomastia, osteoporoza, a także obniżone libido.

Diagnostyka

Jeżeli istnieje podejrzenie hiperprolaktynemii konieczne jest zbadanie jej stężenia we krwi. Pamiętając o tym, że wydzielanie tego hormonu jest pulsacyjne i zmienia się w przeciągu dnia, należy wykonać kilkukrotne oznaczenie prolaktyny w odstępach czasu, gdyż będzie to miało zdecydowanie większą i bardziej wiarygodną wartość diagnostyczną. Niekiedy wykonuje się również badania obrazowe, między innymi rezonans magentyczny, dzięki któremu możliwe jest potwierdzenie, bądź też wykluczenie obecności guza prolaktynowego przysadki. W diagnozowaniu hiperprolaktynemii czynnościowej pomocny jest także test z metoklopramidem.

Leczenie hiperprolaktynemii

Wybór odpowiedniego leczenia hiperprolaktynemii jest zależny od przyczyny schorzenia, a także od obecności objawów klinicznych. Terapia opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Wybór odpowiedniego leku, jego dawki oraz częstotliwości przyjmowania, zawsze ustalany jest z lekarzem. Ponadto, konieczna jest ciągła kontrola reakcji prolaktyny na przyjmowane leki. Niekiedy terapia farmakologiczna może trwać przez wiele lat i wymaga systematycznej kontroli u specjalisty. W przypadku choroby spowodowanej wspomnianym wcześniej guzem prolaktynowym przysadki, zaleca się przyjmowanie leków dopaminergicznych. Stosowanie tego rodzaju leków przede wszystkim normalizuje stężenie prolaktyny we krwi, a także powoduje zmniejszenie masy guza, prowadząc niekiedy nawet do jego zaniku. Jeżeli guzów nie można leczyć zachowawczo lub następuje zła tolerancja leków, zalecane jest leczenie operacyjne.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.