Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, produkowanych przez gruczoł tarczycowy i będących jednymi z najważniejszych w ludzkim organizmie. Schorzenie to u dzieci jest dzielone na postać wrodzoną i nabytą. Wrodzona niedoczynność jest spowodowana brakiem lub wadą gruczołu wewnątrzwydzielniczego, która rozwija się w czasie życia płodowego najczęściej w związku z niedoborem jodu w środowisku. U dzieci starszych przyczyny nabytej choroby są podobne jak u dorosłych, zwykle to powikłanie po zapaleniu narządu, m.in. w wyniku choroby Hashimoto (przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy). Jest to przypadłość autoimmunologiczna, w której przeciwciała zaczynają atakować własne tkanki organizmu. Dużą rolę w patogenezie schorzenia pełni także niedobór jodu w diecie kobiet ciężarnych oraz dzieci. Niedoczynność tarczycy może poważnie wikłać fizyczny i psychiczny rozwój dziecka.

Objawy choroby

Wrodzona niedoczynność tarczycy najczęściej diagnozowana jest dopiero po urodzeniu, ponieważ niedobór hormonów w ciąży uzupełniany jest matczynymi związkami. U chorego noworodka obserwuje się przedłużającą się żółtaczkę fizjologiczną. Dziecko dłużej śpi, ma zmniejszony apetyt, trudności z wypróżnianiem, spowolnioną perystaltykę jelit i obniżone napięcie mięśniowe. Pogarszający się stan noworodek afirmuje zachrypniętym płaczem. Wczesny początek choroby może prowadzić do opóźnienia rozwoju umysłowego, jeśli dziecko nie zostanie objęte kompleksowym leczeniem. U starszych dzieci obserwuje się natomiast zatrzymanie wzrostu zębów i kości, opóźnienie dojrzewania płciowego i spadek możliwości intelektualnych, ale bez cech upośledzenia.

Rokowanie i leczenie

Rokowanie jest korzystne, jeśli choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, bo tylko we wczesnym stadium poddaje się leczeniu. Możliwa jest wówczas jej remisja, a w niektórych przypadkach także wyprowadzenie dziecka ze stanu zaburzeń intelektualnych. W procedurze leczenia farmakologicznego stosuje się syntetyczną sól sodową lewoskrętnej tyroksyny. W ramach profilaktyki należy przestrzegać odpowiedniej podaży jodu – u noworodków, niemowląt i dzieci do 6. roku życia nie mniej niż 90 ug/dobę, u 7–10-latków 120 ug/dobę, a u nastolatków i dorosłych co najmniej 150 ug. Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny otrzymywać dodatkowo 50 ug jodu na dobę.

Pages: 1 All
Irena Wysocka
Niedoczynność tarczycy nie jest tak trudno uregulować w młodym wieku, ale zapewne trzeba korzystać z leków do końca życia. Bardzo uciążliwe schorzenie bez względu na wiek.
http://ruskorex.pl
1 miesiąc temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kasia
moja wnuczka ma niedoczynnosc tarczycy,ma 4 latka ,bierze tabletki eurthyrox,ma problemy z wyproznianiem inawet byla w szpitalu,
7 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kamila
prosze mi napisac jaki wynk tarczycy ma wnuczka i jaka dawke leku dostala, poniewaz moja corka tez ma zaparcia (5lat) pierwsze badanie TSH 4,700, zrobilam kolejne dwa tyg pozniej i wyszlo 3,910 czyli w normie
5 miesięcy temu
Natalia
ja mam 147, dowiedziałam się dwa dni temu. A teraz idą święta i co?
8 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
just
Witam,
trzy dni temu spotkałam lekarza, który zasugerował mi, że podejrzewa u mnie problemy z tarczycą. Troszkę nie wierzyłam, ale zgodnie z jego zaleceniem zrobiłam USG tarczycy. Nie wyszło nic niepokojącego oprócz objętości - łącznie oba płaty mają objętość 5,5 ml. Byłam u lekarza rodzinnego, potwierdził że ta objętość nie jest zadowalająca i dał mi skierowanie na TSH. Nie ukrywam, że trochę się przejęłam tą informacją. A tym bardziej, kiedy zaczęłam szukać różnych info w Internecie. Aktualnie czekam na wyniki badań krwi. Mam do Państwa następujące pytanie: gdyby okazało się, że TSH jest w normie, czy objętość tarczycy może świadczyć o jakiejś chorobie? Wyczytałam gdzieś, że często lekarze uznają "małą tarczycę" jako "urok" danej osoby. Czy można temu wierzyć?Czy ktoś z Państwa miał może taki przypadek, że TSH było ok, a objętość była tak mała. Dodam tylko, że 3 lata temu bez powodu zrobiłam badanie TSH i wtedy było prawidłowe, tzn. 1,7. Co więcej moja mama leczyła nadczynność tarczycy, a w dodatku jestem "dzieckiem Czarnobyla", bo urodziłam się w 1986r. Z góry dziękuję za odpowiedzi od osób, które miały podobną sytuację...
1 rok temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
ewa
moja mama w wieku przekwitania po badaniach stwierdzono niedoczynnosc ja pierwszy wynik zrobilam i mialam 5,5 dla lekarza to bylo dobrze potem wynik byl 2,7 dla nastepnego lekarza bylo super ale w tym czasie bylam w szpitalu i uparlam sie na konsultacje ze specjalista po rozmowie ze specjalista zaproponowal mi usg tarczycy wynik jest taki ze na jednym placie tarczycowym mam guzka 5mm a na drugim liczne male przypisano mi eutirox75 biore go juz 3 lata guzek nie zmienia wielkosci jak by zaczal sie zwiekszac trzeba operowac nie bralam do glowy tej choroby nie zdawalam sobie sprawy jakie spustoszenie moze spowodowac w organizmie moze uszkadzac wiele narzadow ale nie musi trzeba szukac dobrego specjalisty powodzenia badz dobrej mysli
9 miesięcy temu
Asia
Czy ktoś wie , czy po operacji tarczycy ( w 1994 była operacja) można poddac się zabiegowi z wykorzystaniem fal radiowych?
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
emi
Fale radiowe pobudzają tkanki więc konieczne jest skonsultowanie się z endokrynologiem...
1 rok temu
Robert
Ja dowiedziałem się o tej chorobie tydzień temu. Mój lekarz zlecił badania krwi i przy okazji (w pakiecie) TSH 3. Pierwszy wynik to 55. Lekarz myślał, że to błąd. Drugi 49, wizyta na USG, a potem endokrynolog. Powiedział, że nie powinienem funkcjonować. A ja chodzę na siłownie, pływam na basenie i czuję się bardzo dobrze. Jedynym objawem to małe przemęczenie i chrypka, ale przy ośmiu godzinach, przy komputerze i aktywnym trybie życia myślałem, że jest to normalne. Widać mój organizm jakoś sobie radził, ale od jutra zaczynam przyjmować hormony. Trzymajcie za mnie kciuki.
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
ewa
lekarz mial racje ze byl zdziwiony ze zyjesz ja tez powodzenia
9 miesięcy temu
Paulina
Trzymamy
2 lata temu
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.