Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

TSH

Hormon tyreotropowy, zwany w skrócie TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową i regulujący pracę tarczycy wydzielającej hormony mające wpływ na przebieg wielu procesów w organizmie człowieka. Chcąc pobudzić działanie tarczycy przysadka produkuje więcej hormonu TSH, kiedy potrzebne jest obniżenie aktywności tarczycy stężenie poziomu TSH spada. Dlatego poziom TSH we krwi jest podstawowym czynnikiem informującym nas o stanie tarczycy.

Norma TSH

Norma stężenia TSH we krwi wynosi pomiędzy 0,27 a 4,2 mU/l, przy czym osoby młode powinny się mieścić raczej w dolnej granicy. Norma może się nieco różnić w zależności od sposobu badania w laboratorium i z reguły jest podana razem z wynikami. Przysadka jest bardzo czułym organem więc wyniki stężenia TSH dają bardzo dokładny obraz pracy tarczycy. Poziom TSH poinformuje nas o nieprawidłowościach nawet jeśli poziom hormonów FT3 i FT4 wydzielanych przez tarczycę mieści się jeszcze w normie. Leczeniem chorób tarczycy zajmują się endokrynolodzy.

Zbyt niskie TSH

Obniżony poziom TSH świadczy o nadczynności tarczycy i powoduje wystąpienie wielu objawów począwszy od nadwrażliwości na ciepło i nadmiernej potliwości. Nadczynność tarczycy powoduje też przyspieszoną przemianę materii i szybkim spadkiem wagi pomimo iż chory nie odmawia sobie jedzenie. Kolejne oznaki nadczynności tarczycy to drżenie rąk, kołatanie serca i nerwowość oraz błyszczenie się skóry. Nie zawsze obserwuje się u chorego wystąpienie wszystkich objawów, najczęściej pojawiają się tylko niektóre z nich. W leczeniu nadczynności tarczycy zastosowanie mają leki sterydowe, czasem konieczne jest wycięcie części tarczycy.

Zbyt wysokie TSH

Podwyższone TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. Oznaki niedoczynności tarczycy są z reguły bardzo uciążliwe dla chorego. Niedoczynność tarczycy objawia się zwolnioną przemianą materii, a w konsekwencji szybkim przybieraniem na wadze. Skóra jest ciągle przesuszona i swędząca nawet mimo właściwej pielęgnacji. Niedoczynność tarczycy powoduje także zatrzymywanie wody w organizmie co łączy się z występowaniem obrzęków stóp, dłoni i twarzy. Chorzy najbardziej narzekają jednak na trudności z koncentracją i nadmierną ospałość znacząco utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Niedoczynność tarczycy ma poważne konsekwencje dla młodych kobiet, utrudniając zajście w ciążę. Może być przyczyną poronienia dlatego ważne jest monitorowanie stanu tarczycy w okresie ciąży. Leczenie niedoczynności tarczycy jest dożywotnie ale nieskomplikowane. Chory musi przyjmować codzienną dawkę syntetycznego hormonu tarczycy i pozostawać pod kontrolą endokrynologa.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
Asia
Witam Jestem w 10 tygodniu ciąży mój wynik tsh to 0,240 czy on jest dobry czy też powinnam udać się do endokrynologa mam b częste i silne bóle głowy oczu , częste zasłabnięcia ,w przełyku mam uczucie ciągłego głodu ,przed ciąża w w ciągu pół roku przytyłam 8 kg,odczuwa ze jestem bardzo nerwowa.Dziękuje za szybka odpowiedż
4 dni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
karola
a ja mam wynik tsh 4.6 i sama nie wiem czy to niedoczynnosc bo norme mam podana od 0.2 -4.9....a mam wszystkie objawy-uczucie zimna,obrzmiała twarz,jestem nerwowa,brak koncentracji i ciagłe bóle w oczach od długiego czasu..wykonczyc sie idzie.juz nawet w szpitalu lezalam i nie wiedzieli co...ale tsh nie wpadł nikt zeby zbadac.dodam ze tpo w normie
6 dni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Tosik
Witam serdecznie, mam 30 lat (od miesiąca) ale słabe samopoczucie odkąd pamiętam . Będąc dzieckiem miałem badaną tarczycę i stwierdzono jej powiększenie. Badano mnie dlatego, że babcia moja ma/miała niedoczynność tarczycy i chyba tzw. wole. Ponieważ ostatnio (w ciągu 3 lat) zacząłem tyć i żadne diety nie dawały rezultatu, wiecznie chodziłem zmęczony ( przez co piję 5-6 kaw dziennie, które i tak niewiele dają), kilka raz popadałem w epizody depresyjne (brałem/biorę leki SSRI). Ponadto od dziecka zawsze mi było zimno, miewałem często bardzo zimne kończyny (ręce i nogi)! Dodatkowo niskie ciśnienie i bardzo niski puls (4 lata temu podczas badania miałem 52). Nie muszę już mówić, że mam fatalną koncentrację ( a konkretnie jej brak) kłopoty z jasnym sformułowaniem zdań.
Dość przykre są też dla mnie kłopoty z pamięcią! Mam kłopoty z przypomnieniem sobie imion niektórych osób a o bardziej skomplikowanych rzeczach już nie mówiąc.
Wszystko wskazuje na niedoczynność. Dodam, że w ciągu 2 lat przytyłem 18 kg. Mam często zawroty głowy. W końcu zrobiłem testy i wyszło:
TSH (ICD9:L69) 4.9 (za wysokie) zakres ref: 0.27-4.2
FT3 (ICD955) 3.42 zakres ref: 2.00-4.4
FT4 (ICD969) 1.31 zakres ref: 0.93-1.7
ATG 17.6 zakres ref: <115
ATPO 12.1 zakres ref: <34

Mam pytanie czy na podstawie tego można już wywnioskować niedoczynność szczególnie biorąc pod uwagę mój młody wiek i dość wyraźne objawy od dłuższego czasu. Dodam, że do niedoczynności mogło przyczynić się wybuch elektrowni w Czarnobylu tak tłumaczyła to pani lekarz badająca mnie jak byłem dzieckiem (podobno miało to wpływ a ja niestety jestem z tego pokolenia ).
2 tygodni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
ania
proponuje 1litr wody dziennie i umiarkowany sport, wiecej ruchu, plywanie spacer areobik, rower,
2 tygodni temu
Monika
Proszę aby ktoś mi pomógł opisać moje wyniki tsh 2.410,,,,,ft3 6.59 ft4 16.52 proszę o pomoc*
3 tygodni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Basik
Witam rok temu poszłam do lekarza bo''źle''sie czułam,jakie było zdziwienie lekarzai nie tylko gdy mój wynik tsh wynosił 96,21 teraz wiem ze mam hashimoto biore letrox100 i jest ok
4 tygodni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
rena
a ja mam tez dziwnie, bo TSH mam 0,623 i wszystkie objawy niedoczynnosci i ciut objawów z nadczynnosci (a tak niskie TSH to czesto nadczynnosć), do tego mikrogruczolak przysadki, ponoć bezobjawowy, bo reszta hormonów i przeciwciał w normie. Zapalenie tarczycy mam, Hashi nie mam i czułam sie fatalnie łącznie z tyciem, przemeczeniem, puchnieciem twarzy, bólów nasady nosa i oczodołów (to było najgorsze), bo leczyli mi zatoki zamiast tarczycę. Teraz biorę Lertox 50 -75 od poł roku i życie do mnie wróciło, schudłam 6 kilo, mam energię i ostatnio przestają mi bolec oczodoły i nasada nosa. Bardzo długo trwało zanim zaczeto mnie prawidłowo leczyc To był rok bezowocnego latania po lekarzach
4 tygodni temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jerzy
moja żona ma TSH 12,87 bardzo źle się czuje.Bierzeze na czczo eutyrokx 75 jak,ale jej zawiele nie pomaga- jej pomóc?przy tm masa ciała wzrasta teraż waży chyba około 110 kg.Jest załamana psychicznie.Jak zaradzić proszę opomoc.
Wcześniej była na jodzie,ale to jeszcze gorzej się zrobiło.Brała sterydy żeby ratować oczy.blagam o pomnoc.
Jurek
1 miesiąc temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Rita
Oprócz leku w leczeniu niedoczynności konieczna jest jeszcze dieta bezglutenowa i najlepiej bezlaktozowa. Ja jeszcze 5,5 miesięca temu miałam TSH ponad 90 a dziś mam 1,5 i dzięki diecie nie tylko, że nie przytyłam, to nawet schudłam. Lepiej też znosiłam samo leczenie.
3 tygodni temu
Gosoa
A ja mam tsh 2,40 ft4 0,88 i przypisano mi euthyrox , nie za wczesnie?
1 miesiąc temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Marcinekkk
Zrobiłem badania tarczycy. Mam 4,80, co robić?
Mam 23 lata. I jestem chudy jak palec a Wyżej jest napisane tendencja do otyłości? Ospałość? A ja jestem piłkarzem
1 miesiąc temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ada
Przy niedoczynności sa szczególne wypadki gdzie się chudnie, moja siostra tak ma.
3 tygodni temu
Basia
Witam wszystkich cierpiących.....
Dziś odebrałam wynik z MRI głowy-gruczolak przysadki - i wszystko stało się jasne! Od 6 lat choruję na Hashimoto, Eutyrox 150 a zdrowie coraz gorzej, moje TSH to wykres góra-dół od 0,02 do 49 a raz nawet 78, Anty-Tpo ponad 2000, wysoki kortyzol, objawy zewnętrzne-wszystkie książkowe. Byłam już u 4 endokrynologów i wierzcie mi-każdy przepisywał tylko większą dawkę leku, a każde dodatkowe hormony musiałam na nich wymuszać, większość i tak zrobiłam prywatnie. Pomimo wysokiego kortyzolu lekarz nie widział potrzeby robić rezonansu"no bo przecież nie mam krwistych rozstępów na skórze", które dla nich chyba są wyznacznikiem choroby przysadki mózgowej. Tak więc nie dajcie się zbyć lekarzowi, czytajcie artykuły, wymuszajcie badania i jak lekarz wyraźnie was zbywa to idźcie do innego. Ja robiłam kilkakrotnie wynik TSH po wypadku gdzie wychodził w normie, a ja czułam się jak wypluta, moja waga wzrosła w pierwszym półroczu o 20 kg bez przyczyny, jadłam mniej, dużo ćwiczyłam. Dopiero badanie anty tpo pokazało rozmiar postępującej choroby. Nadmienię, że FT3,4 sąi były w normie. Pozdrawiam wszystkich
2 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewka
Z gruczolakiem przysadki poradził sobie w moim przypadku Dostinex Dopiero za trzecim razem na rezonansie wyszło, że to mikrogruczolak przysadki, tak,ze też nie zawsze rezonans powie prawdę. Leczę się od 14 lat .Powodzenia życzę.
1 miesiąc temu
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.