Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Rak tarczycy - informacje
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Rak tarczycy

red Rak tarczycy stanowi jedynie 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Wczesne jego wykrycie w znacznym stopniu zwiększa szanse wyleczalności. Rak tarczycy występuje 3 razy częściej w przypadku kobiet do 50 roku życia, niż u mężczyzn. Objawy raka tarczycy niekiedy bardzo trudno odróżnić od innych chorób dotyczących tego gruczołu. Guzy, które są w późniejszym okresie diagnozowane jako nowotwory, rozwijają się zazwyczaj bardzo długo. Pierwszym objawem mogą być powiększone węzły chłonne szyi. Inne, często występujące objawy, to: duszność, chrypka, ból szyi, biegunka, a także zaburzenia połykania. W miarę upływu czasu i dalszego rozwoju choroby, na gruczole pojawia się guz. Większość guzów tarczycy dotyczy zmian łagodnych. Problemu tego nie należy jednak bagatelizować.

Rozwój raka tarczycy może być spowodowany między innymi zawartością jodu w diecie. Szkodliwy jest zatem zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące, zwłaszcza u dzieci, a także u młodych osób, do 20 roku życia. Częstą przyczyną są także predyspozycje genetyczne.

Rodzaje nowotworów tarczycy

Około 60-80% przypadków stanowi rak brodawkowaty, który występuje przede wszystkim u ludzi młodych, dwukrotnie częściej w przypadku kobiet. Rak ten cechuje łagodna postać, ale wykazuje on niestety tendencję do nawrotów.

Innym, często występującym nowotworem złośliwym tarczycy jest rak pęcherzykowy, dotyczący około 10-20% pacjentów. Rak ten ma najczęściej postać jednego guza i występuje głównie u osób w wieku 40-50 lat, zamieszkujących tereny charakteryzujące się niedoborem jodu w środowisku.

Kolejnym rodzajem nowotworu jest rak rdzeniasty tarczycy. Rozprzestrzenia się on drogami limfatycznymi, dając przerzuty do węzłów chłonnych szyi, a także do śródpiersia. Rak ten dotyczy najczęściej osób po czterdziestym roku życia. Dotyczy około 5% wszystkich raków tarczycy.

Rak niezróżnicowany-anaplastyczny to nowotwór, który rośnie szybko i bardzo źle reaguje na leczenie. Dotyczy około 5-10% zachorowań. Zaliczany jest do najgorszego typu nowotworów, charakteryzujących się wysokim stopniem złośliwości. Przy nowotworze tym często występują przerzuty do płuc, kości lub mózgu.

Inne rodzaje zmian, które dotyczą tarczycy, to: mięsaki, chłoniaki oraz rak płaskonabłonkowy.

Jak rozpoznać raka tarczycy?

Większość guzów tarczycy ma charakter łagodny, o czym mowa była powyżej. Guzy te trudno jednak odróżnić od raka. Istnieje kilka metod, które pozwalają zdiagnozować zmiany pojawiające się w obrębie tarczycy. Guzki, które okazują się zmianą nowotworową, może wykryć lekarz, który przeprowadza badanie palpacyjne lub ultrasonograficzne tarczycy. Niekiedy pacjent zostaje skierowany na biopsję cienkoigłową. Najbardziej pewne jest jednak badanie histopatologiczne, które przeprowadza się po operacyjnym usunięciu zmiany. Badanie to pozwala na ostatecznie stwierdzenie, czy guzek jest złośliwy, czy też nie. W ramach diagnostyki stosuje się również scyntygrafię z wykorzystaniem jodu radioaktywnego.

Pages: 1 All
renata
Witam u mnie tez wykryli niedoczynność tarczycy juz choruję na nia dwa lata ,nie mogę schudnąc ,mam dietę i nic nie pomaga niewiem co mam robić .proszę o pomoc jak mam chudnąc
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
Ja schudłam stosując dietę dr. Dąbrowskiej, chociaż stosowałam ją w innym celu.
9 lata temu
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.