Zobacz również: Nadczynność tarczycy
niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy definiowana jest jako zespół objawów klinicznych całego organizmu, które są wywołane niedoborem tyroksyny, a co za tym idzie także niedostatecznym działaniem trijodotyroniny. Zaburzona zostaje w ten sposób gospodarka metaboliczna całego organizmu. Choroba pięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a po 60. roku życia jest diagnozowana u 1–6% osób, co świadczy o tym, że częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Pierwszy raz opisano ja w 1877 roku, jako obrzęk śluzowaty. Najcięższą postacią niedoczynności tarczycy był wrodzony zespół niedoboru jodu (kretynizm endemiczny), który występował na obszarach charakteryzujących się drastycznym niedoborem jodu. Typowymi objawami tej choroby były: niski wzrost, zmiany w wyglądzie twarzy, znacznie upośledzenie umysłowe. Dziś rzadko obserwuje się występowanie tego schorzenia, jeśli już to najczęściej w miejscach, w których żywność charakteryzuje się dużym niedoborem wspomnianego pierwiastka.

Anatomia i fizjologia tarczycy

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, wewnątrzwydzielniczym, którego głównym zadaniem jest produkcja i sekrecja hormonów, które zarządzają gospodarką metaboliczną organizmu. Organ waży od 30 do 60 gram i może powiększać się w czasie ciąży, cyklu menstruacyjnego lub w wyniku choroby.

Narząd ten leży w przednio-dolnej części szyi i zbudowany jest z dwóch bocznych płatów, połączonych wąską cieśnią. U niektórych osób zauważa się występowanie dodatkowego, trzeciego płata, zwanego piramidowym, który położony jest po lewej stronie tarczycy, a jego górny koniec sięga cieśni wyżej niż boczne płaty. Te natomiast umiejscowione są między połową wysokości chrząstki tarczowatej krtani, piątą chrząstką tchawicy, pęczkiem naczyniowo-nerwowym szyjnym i podwięzią przedkręgową. Są przykryte warstwą mięśni podgnykowych.

Czytaj więcej —Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy to zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, produkowanych przez gruczoł tarczycowy i będących jednymi z najważniejszych w ludzkim organizmie. Schorzenie to u dzieci jest dzielone na postać wrodzoną i nabytą. Wrodzona niedoczynność jest spowodowana brakiem lub wadą gruczołu wewnątrzwydzielniczego, która rozwija się w czasie życia płodowego najczęściej w związku z niedoborem jodu w środowisku.

Czytaj więcej —

Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
Dariusz
Co myślicie o przyjmowaniu wody z jodem w przypadku lekkich problemów z tarczycą? Ostatnio znajomy był na jakiejś prezentacji i przywiózł wodę z dużą zawartością jodu. https://woda-lecznicza.pl/oferta/szczawa/
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Annaxxx
Witam, moje wyniki z sierpnia 2014 tsh- 1,766 FT3- 2,14 FT4 0,85 a zatem endokrynolog przepisał mi Eutyrox25 oraz wit. D3 bo miałam strasznie niskie wyniki. W lutym moje wyniki wynosiły tsh-1,419 FT3- 2,37 FT4-1,03. Mimo brania leku cały czas tyje i zatrzymuje mi się woda. Czy powinnam zwiększyć dawkę czy odstawić do kolejnej wizyty???
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
moje TSH to 0,739, jest źle?
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Syla
Witam, mam pytanie robiłam ostatnio badania na tarczyce, tsh wyszlo mi w normie, anty tpo również, tylko anty-tg 203,5 a norma jest od 0-115. Co oznacza to podwyższone anty-tg? Z góry dzięki za odpowiedz.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Syla
Dodam, że moje tsh wyszlo 3,300
3 lata temu
Nina
Witam. 5lat temu mialam podany radiojod na nadczynność tarczycy.dziś zrobiłam badanie kontrolne i wynik mam 3,18 czy to bardzo niepokojący wynik?
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pan
Przykład Moniki powyżej to typowe dla porad w internecie... bzdury i tyle. 3.18 ponad normę?
Wartości dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium - wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania.
3 lata temu
Monika
Nie jest to jakiś tragiczny wynik, jednak jest to już ponad normę i potrzebne jest leczenie
3 lata temu
kinia
Proszę o pomoc! Mam 18 lat, moje wyniki: tsh 4,400 ; anty -TPO 7 co o tym myślicie? Ostatnio fatalnie się czuje, ciągle chce mi się spać, jest mi zimno, włosy okropnie mi wylatują, mam suchą skórę, a co najgorsze to ostatnio zaczęły mi się robić rozstępy i cellulit, nie mam pojęcia dlaczego, nigdy nie miałam takich problemów Czy to może być przez niedoczynność, czy ktoś z was również ma takie objawy? Pozdrawiam
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
sebek
Witam.Jeśli Twoja niedoczynność nie jest spowodowana przez hashimoto to istnieje(a najprawdopodobniej współistnieją) jej dwie przyczyny. Pierwsza to niedobór witaminy b 12 powodujący niedokrwistość(anemię), a nierdostateczne ukrwienie tarczycy to także zaburzenia w jej pracy.Witamian b12 wpływa także bezpośrednio na tempo przemiany materii poprzez udział w pozyskiwaniu energii z makroskładników pokarmowych.Jeśli po z badaniu wynik okaże sie poniżej lub tylko nieco powyżej normy to kup dibencozide force na allegro i zjedz całe opakowanie. Druga sprawa-najważniejsdzy regulator pracy tarczycy i setek innych procesów - WITAMINA D3. Jest to kluczowa sprawa. Zbadaj poziom(drogie badanie ale konieczne), jeśli wynik będzie poniżej 25 nmol/l to KONIECZNIE kup suplement D vitrum forte i bierz 3 tabletki przez dwa miesiące, zbadaj ponownie poziom, i powtarzaj czynności aż do uzyskania poziomu min 50nmol/l. pozostaje tylko czekać na poprawe. Życze powodzenia i wytrwałości.
3 lata temu
Monika
Witam. Mam stwierdzoną niedawno niedoczynność tarczycy. Dzisiaj miałam robione badania USG i mi wyszły zmiany zwłóknieniowe tarczycy przy czym prawy płat ma wymiary 57x13x13 mm obj 5,0ml, a lewy 64x15x13 mm obj 6,5. Wczeninejsze badania TSH wykazały mi wynik 7,86. Czekam teraz na wyniki krwi i na pójście do lekarza, ale nie wiem co oznacza wynik USG. Moja mama miała guzki na tarczycy. Czy mam się czegoś obawiać? proszę o zinterpretowanie żebym mogła być spokojna czekająć miesiąc na wizytę u endokrynologa. Pozdrawiam M.G.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Anna
Guzki na tarczycy..po prostu trzeba wyciąć to nie wyrok rakowy. Ja miałam to samo wycięłam i mam spokój,teraz jeżdżę co 2 lata do sanatorium na morze, Jest OK. Żadnych powikłań, Nie zdarzyło się jeszcze w opiniach internautów,Powodzenia....
3 lata temu
aga81
Witam choruje na niedoczynnosc tarczycy od kilku lat I mam pytanie robilam corce badania ze wzledu na to ze ja terz choruje na tarczyce.Badanie wyszlo w TSH 2,330..A ma dopiero 9 lat I postanowilam zrobic badanie..Mam pytanie czy TSH jest w normie .Napewno za rok powtorze badanie u corki.Z gory dziekuje.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Anet
Witaj.
Twoja córka ma poprawny wynik tsh.. ponów jej wynik w trakcie dojrzewania.pzdr
4 lata temu
Sola
Witam, mam tez problem, bo wykryto u mnie 6 guzków na tarczycy. Moj lekarz powiedział mi, że w tym przypadku najlepiej skontaktować sie z chirurgiem. Poprosiłam o skierowanie na badania, ale on odmówił wiec zrobiłam je na własna rękę. Wyniki FT3 4,93 FT4 12,09 TSH 0,30 pierwsza wizytę u endokrtnoga będę miała 22 września we Wrocławiu, bo tu miałam najszybszy termin (oczywiście prywatnie), strasznie sie boję.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jim
Witam!Mam 19 lat i piszę tu, ponieważ mam problem z czcigodną panią endo, otóż po zaniesieniu jej wyników, gdzie TSH było na poziomie ponad 8, owszem, stwierdziła niedoczynność tarczycy, dolegało mi wiele typowych objawów, ale na przykład gdy powiedziałem o przyspieszonym tętnie i uczuciu gorąca (choć co do drugiego może się myliłem ze względu na środek lata), odparła, że to nietypowe objawy, przepisała mi letrox i propranolol (na ,,uspokojenie" serca), ponadto kazała mi UNIKAĆ jodu, co dodatkowo wydało mi się dziwne, gdyż wszędzie piszą, że jod przy niedoczynności jest jak najbardziej potrzebny.Ogólnie lekarka była jakoś dziwnie zakręcona, zapomniała mi np. wypisać recepty na propranolol, musiałem się wracać.Nie mam do niej zaufania, a następne badania i wizytę mam za trzy miesiące i nie wiem czy iść gdzieś prywatnie, czy do niej.Zależy mi po prostu na tym, żeby być dobrze leczonym.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
XYZ
przy TSH 8 jest NIEDOCZYNNOŚĆ, a nie jak wyżej ktoś napisał nadczynność, bierze się w takim przypadku tyroksynę
4 lata temu
Oczqo
Witam, jeśli to jeszcze ważne... to tak, lekarka ma rację im większe TSH tym bardziej jest to NIEDOczynność... jak TSH jest niskie poniżej normy wtedy jest NADczynność tarczycy.. Mam wrodzoną niedoczynność i leczę się już latami.. wiec wiem co piszę, ja akurat prawie od początku biorę eltroxin i na temat leku letrox sie nie wypowiem akurat, ale to unikanie jodu może być teraz istotne dla właściwej diagnozy i właściwego ustawienia dawki, wiec bym się na tym polu tez specjalnie nie sprzeczała z panią doktor. Na mnie akurat jod nie ma wpływu, ja przyjmuje tyroksynę tylko z tabletek, bo moja tarczyca jest ledwo dostrzegalna i nieaktywna w dodatku.. Niedoczynność tarczycy wpływa praktycznie na cały organizm wiec te objawy mogą o niej świadczyć. i dwukrotnie przekroczone TSH samo już daje do myślenia, ale konsultować z innymi lekarzami warto jeśli się nie zna lekarza i nie jest się pewnym jego diagnozy itp... z racji, że to świeżo zdiagnozowana dolegliwość, jeszcze bym się o FT3 i FT4 pokusiła sprawdzić..
4 lata temu
Lusii
jeżeli wynik TSH wynosił ponad 8 to prawdopodobnie to nadczynność tarczycy a letrox zmniejszy objawy kołatania i duszności ale to musi potrwac i 3 miesiące po tym terminie z nowymi wynikami zgłoś się do p. endo.ta sprawdzi czy dawke zostawić czy zmienić , mój poziom unormował sie dopiero po 6 miesiącach i wtedy skierowano mnie na usunięcie prawej strony tarczycy na której był guz .po zabiegu mam niedobór . co oznacza że jestem skazana na eutyrox .Radzę brać letrox i ponownie z wynikami iść do endokrynologa.
4 lata temu
Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.

Objawy niedoczynności tarczycy

1

Objawy niedoczynności tarczycy związane są przede wszystkim ze zwolnieniem tempa przemiany materii. Najczęściej u chorego obserwuje się przyrost masy ciała, zaparcia, osłabienie, zmęczenie także wysiłkowe, spadek koncentracji i zmniejszenie zdolności skupiania uwagi, zaburzenia pamięci oraz uczucie chłodu związane z szybkim wyziębianiem organizmu.

Czytaj więcej —

Leczenie niedoczynności tarczycy

2

Każdą postać niedoczynność tarczycy należy leczyć substytucyjnie. Podstawowym lekiem jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny, podawana dawkach indywidualnie dostosowanych do każdego chorego. Podaje się ją na czczo, raz w ciągu doby, około 30 minut przed posiłkiem, ponieważ taka podaż zapewnia najlepsze wchłanianie leku.

Czytaj więcej —

Niedoczynność tarczycy w ciąży

3

Jawna, pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy jest diagnozowana u 0,5% kobiet ciężarnych, częściej natomiast, bo w 2–3% rozpoznaje się subkliniczne postacie schorzenia, które poprzedzają pełnoobjawową niedoczynność gruczołu tarczowego.

Czytaj więcej —