Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Niedoczynność tarczycy - informacje dla chorych
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy definiowana jest jako zespół objawów klinicznych całego organizmu, które są wywołane niedoborem tyroksyny, a co za tym idzie także niedostatecznym działaniem trijodotyroniny. Zaburzona zostaje w ten sposób gospodarka metaboliczna całego organizmu. Choroba pięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a po 60. roku życia jest diagnozowana u 1–6% osób, co świadczy o tym, że częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Pierwszy raz opisano ja w 1877 roku, jako obrzęk śluzowaty. Najcięższą postacią niedoczynności tarczycy był wrodzony zespół niedoboru jodu (kretynizm endemiczny), który występował na obszarach charakteryzujących się drastycznym niedoborem jodu. Typowymi objawami tej choroby były: niski wzrost, zmiany w wyglądzie twarzy, znacznie upośledzenie umysłowe. Dziś rzadko obserwuje się występowanie tego schorzenia, jeśli już to najczęściej w miejscach, w których żywność charakteryzuje się dużym niedoborem wspomnianego pierwiastka.

Anatomia i fizjologia tarczycy

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, wewnątrzwydzielniczym, którego głównym zadaniem jest produkcja i sekrecja hormonów, które zarządzają gospodarką metaboliczną organizmu. Organ waży od 30 do 60 gram i może powiększać się w czasie ciąży, cyklu menstruacyjnego lub w wyniku choroby.

Narząd ten leży w przednio-dolnej części szyi i zbudowany jest z dwóch bocznych płatów, połączonych wąską cieśnią. U niektórych osób zauważa się występowanie dodatkowego, trzeciego płata, zwanego piramidowym, który położony jest po lewej stronie tarczycy, a jego górny koniec sięga cieśni wyżej niż boczne płaty. Te natomiast umiejscowione są między połową wysokości chrząstki tarczowatej krtani, piątą chrząstką tchawicy, pęczkiem naczyniowo-nerwowym szyjnym i podwięzią przedkręgową. Są przykryte warstwą mięśni podgnykowych.

Czytaj więcej —Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy to zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, produkowanych przez gruczoł tarczycowy i będących jednymi z najważniejszych w ludzkim organizmie. Schorzenie to u dzieci jest dzielone na postać wrodzoną i nabytą. Wrodzona niedoczynność jest spowodowana brakiem lub wadą gruczołu wewnątrzwydzielniczego, która rozwija się w czasie życia płodowego najczęściej w związku z niedoborem jodu w środowisku.

Czytaj więcej —

Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
marzena
Prosze o pomoc tsh 0.687 t4-16
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Dariusz
Co myślicie o przyjmowaniu wody z jodem w przypadku lekkich problemów z tarczycą? Ostatnio znajomy był na jakiejś prezentacji i przywiózł wodę z dużą zawartością jodu. https://woda-lecznicza.pl/oferta/szczawa/
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Annaxxx
Witam, moje wyniki z sierpnia 2014 tsh- 1,766 FT3- 2,14 FT4 0,85 a zatem endokrynolog przepisał mi Eutyrox25 oraz wit. D3 bo miałam strasznie niskie wyniki. W lutym moje wyniki wynosiły tsh-1,419 FT3- 2,37 FT4-1,03. Mimo brania leku cały czas tyje i zatrzymuje mi się woda. Czy powinnam zwiększyć dawkę czy odstawić do kolejnej wizyty???
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
moje TSH to 0,739, jest źle?
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Syla
Witam, mam pytanie robiłam ostatnio badania na tarczyce, tsh wyszlo mi w normie, anty tpo również, tylko anty-tg 203,5 a norma jest od 0-115. Co oznacza to podwyższone anty-tg? Z góry dzięki za odpowiedz.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Syla
Dodam, że moje tsh wyszlo 3,300
9 lata temu
Nina
Witam. 5lat temu mialam podany radiojod na nadczynność tarczycy.dziś zrobiłam badanie kontrolne i wynik mam 3,18 czy to bardzo niepokojący wynik?
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pan
Przykład Moniki powyżej to typowe dla porad w internecie... bzdury i tyle. 3.18 ponad normę?
Wartości dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium - wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania.
8 lata temu
Monika
Nie jest to jakiś tragiczny wynik, jednak jest to już ponad normę i potrzebne jest leczenie
8 lata temu
kinia
Proszę o pomoc! Mam 18 lat, moje wyniki: tsh 4,400 ; anty -TPO 7 co o tym myślicie? Ostatnio fatalnie się czuje, ciągle chce mi się spać, jest mi zimno, włosy okropnie mi wylatują, mam suchą skórę, a co najgorsze to ostatnio zaczęły mi się robić rozstępy i cellulit, nie mam pojęcia dlaczego, nigdy nie miałam takich problemów Czy to może być przez niedoczynność, czy ktoś z was również ma takie objawy? Pozdrawiam
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
sebek
Witam.Jeśli Twoja niedoczynność nie jest spowodowana przez hashimoto to istnieje(a najprawdopodobniej współistnieją) jej dwie przyczyny. Pierwsza to niedobór witaminy b 12 powodujący niedokrwistość(anemię), a nierdostateczne ukrwienie tarczycy to także zaburzenia w jej pracy.Witamian b12 wpływa także bezpośrednio na tempo przemiany materii poprzez udział w pozyskiwaniu energii z makroskładników pokarmowych.Jeśli po z badaniu wynik okaże sie poniżej lub tylko nieco powyżej normy to kup dibencozide force na allegro i zjedz całe opakowanie. Druga sprawa-najważniejsdzy regulator pracy tarczycy i setek innych procesów - WITAMINA D3. Jest to kluczowa sprawa. Zbadaj poziom(drogie badanie ale konieczne), jeśli wynik będzie poniżej 25 nmol/l to KONIECZNIE kup suplement D vitrum forte i bierz 3 tabletki przez dwa miesiące, zbadaj ponownie poziom, i powtarzaj czynności aż do uzyskania poziomu min 50nmol/l. pozostaje tylko czekać na poprawe. Życze powodzenia i wytrwałości.
9 lata temu
Monika
Witam. Mam stwierdzoną niedawno niedoczynność tarczycy. Dzisiaj miałam robione badania USG i mi wyszły zmiany zwłóknieniowe tarczycy przy czym prawy płat ma wymiary 57x13x13 mm obj 5,0ml, a lewy 64x15x13 mm obj 6,5. Wczeninejsze badania TSH wykazały mi wynik 7,86. Czekam teraz na wyniki krwi i na pójście do lekarza, ale nie wiem co oznacza wynik USG. Moja mama miała guzki na tarczycy. Czy mam się czegoś obawiać? proszę o zinterpretowanie żebym mogła być spokojna czekająć miesiąc na wizytę u endokrynologa. Pozdrawiam M.G.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Anna
Guzki na tarczycy..po prostu trzeba wyciąć to nie wyrok rakowy. Ja miałam to samo wycięłam i mam spokój,teraz jeżdżę co 2 lata do sanatorium na morze, Jest OK. Żadnych powikłań, Nie zdarzyło się jeszcze w opiniach internautów,Powodzenia....
9 lata temu
aga81
Witam choruje na niedoczynnosc tarczycy od kilku lat I mam pytanie robilam corce badania ze wzledu na to ze ja terz choruje na tarczyce.Badanie wyszlo w TSH 2,330..A ma dopiero 9 lat I postanowilam zrobic badanie..Mam pytanie czy TSH jest w normie .Napewno za rok powtorze badanie u corki.Z gory dziekuje.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Anet
Witaj.
Twoja córka ma poprawny wynik tsh.. ponów jej wynik w trakcie dojrzewania.pzdr
9 lata temu
Sola
Witam, mam tez problem, bo wykryto u mnie 6 guzków na tarczycy. Moj lekarz powiedział mi, że w tym przypadku najlepiej skontaktować sie z chirurgiem. Poprosiłam o skierowanie na badania, ale on odmówił wiec zrobiłam je na własna rękę. Wyniki FT3 4,93 FT4 12,09 TSH 0,30 pierwsza wizytę u endokrtnoga będę miała 22 września we Wrocławiu, bo tu miałam najszybszy termin (oczywiście prywatnie), strasznie sie boję.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.

Objawy niedoczynności tarczycy

1

Objawy niedoczynności tarczycy związane są przede wszystkim ze zwolnieniem tempa przemiany materii. Najczęściej u chorego obserwuje się przyrost masy ciała, zaparcia, osłabienie, zmęczenie także wysiłkowe, spadek koncentracji i zmniejszenie zdolności skupiania uwagi, zaburzenia pamięci oraz uczucie chłodu związane z szybkim wyziębianiem organizmu.

Czytaj więcej —

Leczenie niedoczynności tarczycy

2

Każdą postać niedoczynność tarczycy należy leczyć substytucyjnie. Podstawowym lekiem jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny, podawana dawkach indywidualnie dostosowanych do każdego chorego. Podaje się ją na czczo, raz w ciągu doby, około 30 minut przed posiłkiem, ponieważ taka podaż zapewnia najlepsze wchłanianie leku.

Czytaj więcej —

Niedoczynność tarczycy w ciąży

3

Jawna, pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy jest diagnozowana u 0,5% kobiet ciężarnych, częściej natomiast, bo w 2–3% rozpoznaje się subkliniczne postacie schorzenia, które poprzedzają pełnoobjawową niedoczynność gruczołu tarczowego.

Czytaj więcej —