Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Niedoczynność tarczycy - informacje dla chorych
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy definiowana jest jako zespół objawów klinicznych całego organizmu, które są wywołane niedoborem tyroksyny, a co za tym idzie także niedostatecznym działaniem trijodotyroniny. Zaburzona zostaje w ten sposób gospodarka metaboliczna całego organizmu. Choroba pięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a po 60. roku życia jest diagnozowana u 1–6% osób, co świadczy o tym, że częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Pierwszy raz opisano ja w 1877 roku, jako obrzęk śluzowaty. Najcięższą postacią niedoczynności tarczycy był wrodzony zespół niedoboru jodu (kretynizm endemiczny), który występował na obszarach charakteryzujących się drastycznym niedoborem jodu. Typowymi objawami tej choroby były: niski wzrost, zmiany w wyglądzie twarzy, znacznie upośledzenie umysłowe. Dziś rzadko obserwuje się występowanie tego schorzenia, jeśli już to najczęściej w miejscach, w których żywność charakteryzuje się dużym niedoborem wspomnianego pierwiastka.

Anatomia i fizjologia tarczycy

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, wewnątrzwydzielniczym, którego głównym zadaniem jest produkcja i sekrecja hormonów, które zarządzają gospodarką metaboliczną organizmu. Organ waży od 30 do 60 gram i może powiększać się w czasie ciąży, cyklu menstruacyjnego lub w wyniku choroby.

Narząd ten leży w przednio-dolnej części szyi i zbudowany jest z dwóch bocznych płatów, połączonych wąską cieśnią. U niektórych osób zauważa się występowanie dodatkowego, trzeciego płata, zwanego piramidowym, który położony jest po lewej stronie tarczycy, a jego górny koniec sięga cieśni wyżej niż boczne płaty. Te natomiast umiejscowione są między połową wysokości chrząstki tarczowatej krtani, piątą chrząstką tchawicy, pęczkiem naczyniowo-nerwowym szyjnym i podwięzią przedkręgową. Są przykryte warstwą mięśni podgnykowych.

Czytaj więcej —



Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy to zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, produkowanych przez gruczoł tarczycowy i będących jednymi z najważniejszych w ludzkim organizmie. Schorzenie to u dzieci jest dzielone na postać wrodzoną i nabytą. Wrodzona niedoczynność jest spowodowana brakiem lub wadą gruczołu wewnątrzwydzielniczego, która rozwija się w czasie życia płodowego najczęściej w związku z niedoborem jodu w środowisku.

Czytaj więcej —

Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
Ewa
Witam mam niedoczynnosc tarczycy. Od dziś zaczynam ta przygodę z tabletkami dieta ćwiczeniami i innymi czynnościami polegającymi na dbałości o moje zdrowie. Mój wynik to 7 a jeszcze 3 lata temu w ciazy miałam wynik 198. Mam sucha skore jestem codziennie zmęczona nie mam siły wstać z łóżka a mam małe dziecko. Jestem smutna itd. Miałam diete dużo ruchu a pomimo to tyłam ;( czy da się coś z tym zrobić ? Pozdrawiam i łącze się w bólu
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
weronika
Mam 13 lat. Niedoczynność tarczycy, a dokładnie jej obecność nie była znana u mojej mamy od mego urodzenia. Miałam wtedy 8 albo 9 lat. Przeziębiłam się Lekarka kazała zrobić badanie krwi, na którym wyszła moja choroba. Przez nią wyglądam jakbym była w ciąży. Próbuje go zmniejszyć ale to bardzo długi proces. Pozdrawiam
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Monia
Witam. Niedoczynność mam od urodzenia i zanim trafiłam na odpowiednio dopasowane ćwiczenia próbowałam wszystkiego. Na szczęście udało się schudnąć i nadal utrzymuję wagę. Zapraszam na mojego bloga szczyptasoli.pl
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Aga
Witam,
Jak czytam i tej chorobie to czesc objawow sie zgadza,mimo zr wyniki mam w normie to nie ma chyba lekarza ktory by sie nie przyczepil do mojej szyi,zrobilam usg niby w normie ale jest guzek na lewej stronie narazie jest ok.Dziw mnie tylko fakt ze lekarze po podstawowym badaniu odp.
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Klaudia
Witam,
Mam 18 lat i choruję na nidoczynność tarczycy. Przyjmuję regularnie leki, a i tak czuję się senna, nieskoncentrowana oraz mam trudności z zapamiętywaniem. W środku dnia odczuwam nagły spadek energii i chcąc nie chcąc muszę iść spać na 20-30 minut, które przeradzają się w 2 godziny. Jedyne co się zmieniło, dzięki tym lekom to to, że jestem bardziej spokojna i opanowana oraz nie występują już u mnie "niekontrolowane napady agresji". Co powinnam zrobić? Skontaktować się jeszcze raz z lekarzem (następna wizyta za pół roku)? Zmienić dietę? Czy jest jeszcze jakiś inny sposób?
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Kasia
Witaj,

Zrób badania na przysadkę mózgową, ja miałam identyczne objawy okazało się, że mam problem nie tylko z tarczyca co z przyasdką. Teraz jestem zdecydowanie inną osobą, funkcjonuje normalnie, myślę normalnie- nie jestem otępiała. Powodzenia!
8 lata temu
Justyna
mam 23 lata i lekarz stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy czy w tak młodym wieku da się wyleczyć całkowicie? żeby uniknąć przyjmowania leków do końca życia?
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Szef
Da się wyleczyć. Selen, cynk, jod, witamina A, C i D3. Jod bardzo ostrożnie i delikatnie, żeby nie przesadzić (najlpeiej w postaci glonów japońskich lub przez skórę). Reszta w większych dawkach. Kupić sobie spiruline i chlorelle. Z czasem się ustabilizuje. Badać poziom jodu.
8 lata temu
doktor
Przykro mi nic juz nie da sie zrobic ...
8 lata temu
Henryk
Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy polecam wodę mineralną z woda-lecznicza.pl woda nazywa się Dziedzilla
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
dupa
DUPA DUPA GOLA
8 lata temu
Pan
Trudno znaleźć w tych wszystkich komentarzach sensowną poradę. Większość kobiet wpada w panikę przy wyniku nieco ponad normę, TSH 5.5 - 8. Mój wynik badania to 97! Czy ktoś miał podobnie wysokie wyniki i jak sytuacja się skończyła? Jakie były diagnozy i leczenie?
Póki co, dziś powtórzone zostało badanie krwi, jutro USG tarczycy, do końca tygodnia powinny być wyniki.
W miarę rozwoju sytuacji postaram się opisać dalsze postępowanie, żeby kolejne osoby z takim problemem znalazły dla siebie informacje.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Basia
Moje TSH 95- 23 lata temu uszkodziło mi serce jestem po bypassach i 2 zawałach,cały organizm jest kompletnie rozregulowany przez te niedoczynność.Ale trzeba z tym życ,biore leki i czesto kontroluję TSH.
8 lata temu
Jola
Moje TSH to 100 pierwsze badanie,za drugim wyszło 79.Jutro do endokrynologa może wytłumaczy.Dorażnie biorę Euthyrox 75 przepisany od rodzinnego.Powodzenia i panu i sobie.
9 lata temu
Pan
W przychodni endokrynologicznej recopcjonistka okazała się niezbyt uprzejma i stwierdziła kilka dni temu, że mnie nie przyjmą. I już. Na szczęście udało mi się ją przekonać, żeby pokazała skierowanie i moje wyniki lekarzowi, niech on oceni. Dziś już zmartwiona Pani doktor zadzwoniła i podała mi termin wizyty. W międzyczasie lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi 50-tkę Euthyrox'u na próbę. W sam raz, przez miesiąc będę brał lek, zrobię ponownie badanie i z nowymi wynikami udam się do endokrynologa. Czuję się dobrze, po kilku dniach przyjmowania Euthyrox'u nie czuję żadnej różnicy, może jedynie lepszy nastrój i więcej energii, ale może zbieg okoliczności.
9 lata temu
Pan
Powtórzyłem badania, wyniki niestety nadal podobne: TSH = 79 FT3=2,5 FT4=0,49.
USG tarczycy: gruczoł powiększony, jednorodny o obniżonej echogeniczności z drobnymi zwłóknieniami. Podejrzenie niedoczynności.
Teraz pora ustawić się kolejce do endokrynologa.
9 lata temu
Ewa
Witam choruję na niedoczynność tarczycy mam wynnik tsh to 7.300 mam przetłuszczone serce, a ostatnio coraz gorzej się czuję. Jestem seena , włosy mi brardziej wypadają i strasznie tyje ; cc .. Czy z powodu niedoczynności tarczycy można iść do szpitala??
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
MARIA DŁUBAŁA
Miałam guzki które zostały wycięte bardzo dobrze się czuje wyniki miałam zawsze dobre ,nie wiem co sie stało że teraz wyniki mi poszły do góry bo po wykonaniu TSH wyszły mi 4.0 nie wiem co się stało ze wyszedł mi taki wynik ,mam zamiar go powtórzyć za dwa tygodnie ,nie mogę za czesto robić bo mam tylko jedna reke prawa do pobierania krwi bo jestem po amputacji lewej piersi,jestem po chemi jestem po radioterapi może to przez to wyniki mi wzrosły.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pan
TSH=4 to nic złego, przecież mieści się w normie. Wyniki TSH różnią się od badania, do badania, nigdy nie są takie same. Spokojnie.
9 lata temu
Pages: « Previous 1 2 3 4 5 ... 12 Next » All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.

Objawy niedoczynności tarczycy

1

Objawy niedoczynności tarczycy związane są przede wszystkim ze zwolnieniem tempa przemiany materii. Najczęściej u chorego obserwuje się przyrost masy ciała, zaparcia, osłabienie, zmęczenie także wysiłkowe, spadek koncentracji i zmniejszenie zdolności skupiania uwagi, zaburzenia pamięci oraz uczucie chłodu związane z szybkim wyziębianiem organizmu.

Czytaj więcej —

Leczenie niedoczynności tarczycy

2

Każdą postać niedoczynność tarczycy należy leczyć substytucyjnie. Podstawowym lekiem jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny, podawana dawkach indywidualnie dostosowanych do każdego chorego. Podaje się ją na czczo, raz w ciągu doby, około 30 minut przed posiłkiem, ponieważ taka podaż zapewnia najlepsze wchłanianie leku.

Czytaj więcej —

Niedoczynność tarczycy w ciąży

3

Jawna, pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy jest diagnozowana u 0,5% kobiet ciężarnych, częściej natomiast, bo w 2–3% rozpoznaje się subkliniczne postacie schorzenia, które poprzedzają pełnoobjawową niedoczynność gruczołu tarczowego.

Czytaj więcej —