Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Euthyrox

Wskazania do zastosowania leku

euthyrox Lek Euthyrox stosowany jest przede wszystkim w przypadku braku, bądź niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, głównie w niedoczynności tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w przypadku jej zapalenia, czy w niektórych postaciach guzów tarczycy. Euthyrox N 25 – N 200 stosowany jest w leczeniu wola obojętnego, zwłaszcza u osób dorosłych, u których nie jest wskazane podawanie jodu, a także w zapobieganiu nawrotowi wola po resekcji wola obojętnego, w zależności od tego, jaki jest stan hormonalny pacjenta po wykonanym zabiegu. Euthyrox N 25 – N 200 zalecany jest w leczeniu zastępczym w niedoczynności tarczycy, a także w trakcie leczenia supresyjnego raka tarczycy. Euthyrox N 25 – N 100 stosowany jest w ramach terapii skojarzonej w tyreostatycznym leczeniu nadczynności tarczycy po wyrównaniu jej czynności. Z kolei Euthyrox N 100/N 150/N 200 stosowany jest w ramach testu tłumienia czynności tarczycy.

Dawkowanie leku

Lek podawany jest doustnie, na czczo, około pół godziny przed pierwszym posiłkiem, z małą ilością płynu. Jeżeli lek ma przyjąć dziecko, można rozpuścić tabletkę w niewielkiej ilości wody i zawiesinę tę należy podać razem z dodatkową, małą ilością płynu. Dawkowanie ustala lekarz. Powinna być ona ustalona na podstawie badań laboratoryjnych oraz klinicznych indywidualnie, w zależności od wskazań, podobnie zresztą, jak cały okres leczenia. Z reguły dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 150-200 mg dziennie. Stosuje się oczywiście dawki większe, bądź mniejsze.

Działania niepożądane

Euthyrox jest lekiem z reguły dobrze tolerowanym. Tak, jak w przypadku innych leków, mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne, które występują raczej przy niewłaściwym dobraniu dawki i dotyczą objawów nadczynności tarczycy. W trakcie leczenia należy zatem zwrócić szczególną uwagę na takie objawy, jak zaburzenia snu, niepokój, nadmierna potliwość, spadek wagi ciała, bóle głowy, skłonność do biegunek, przyspieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, bóle w klatce piersiowej, a nawet wypadanie włosów. Osoby cierpiące na cukrzycę mogą zaobserwować zaburzenia poziomu cukru we krwi. W tym wypadku konieczne jest systematyczne kontrolowanie poziomu cukru. Wszystkie, wymienione powyżej objawy niepożądane powinny ustąpić po zmniejszeniu dawki leku.

Przeciwwskazania

Leku nie powinny przyjmować osoby wykazujące nadwrażliwość na substancję czynną, a więc lewotyroksynę, bądź inny składnik preparatu. Euthyrox nie powinien być podawany także w przypadku nie leczonej niedoczynności tarczycy, nie leczonej niedoczynności przysadki, bądź nie leczonej tyreotoksykozy. Nie należy przyjmować preparatu w przypadku zawału mięśnia sercowego, w ostrym zapaleniu mięśnia sercowego, a także w ostrym zapaleniu wszystkich warstw serca.

Pages: 1 2 3 4 5 6 All
Piotr
Lekarz zalecił mi branie N.25 biorę go 2 dzień i zaczęły się niepokojące bóle tylnej strony nogi nad kostkami jakieś 5 cm. Ból taki jak skurcze ale mogę normalnie ruszać nogą. Nie mam pojęcia czy jest to spowodowane tym lekiem. Proszę o odpowiedź czy ktoś już z czymś takim miał styczność.
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Hala
A ja zaczynam brać ten lek i trochę się boje o te skutki typu .. kołatanie serca, nadmierna potliwość itd.. mam brać 25 więc myślę że będzie dobrze .. zaznaczam że wynik mój jest TSH 3 generacja 5.57.. Pozdrawiam ..
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
maja
przede wszystkim zmień dietę na bezglutenową, bez cukru bez nabiału, suplementacja selenem, d3,omega3, polecam kontakt commed.pl
7 lata temu
Zenon
Ja po przyjęciu tego specyfiku poczułem cię bardzo dobrze minęło zmęczenie po schodach na piętro i dyskomfort w okolicy gardła. Pozdrawiam chorych.
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
anka
Emilia ja nie mialam zadnych problemow;
i mam 3 dzieci .
Powodzenia
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
maja
ale to nie znaczy, że inni nie chorują, a tu bajki piszą
7 lata temu
Emilia
witam wszystkich, czy jak biore Euthyrox n 100 to moge miec problemy z zajsciem w ciaze? jestem 2 miesiace po operacji wyciecia calej tarczycy ( mialam wole guzkowe obojetne) i bardzo chcialabym miec dzidzie a nie moge zapytac o to mojego endokrynologa bo mam wizyte za pol roku. pomozcie mi
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
maja
poszukaj ginekologa-endokrynologa
jeżeli masz nadczynnośc tarczycy przede wszystkim powinnaś zmienic dietę na bezglutenową, bez cukru, bez nabiału, suplementacja sele, wit d3, omega3 polecam commed.pl mnie tam bardzo pomogli
7 lata temu
paulina22
idz prywatnie bedzie szybciej ja mialam zapois na marzec 2015 luty a poszlam prywatnie 100zł. i juz jewstem w trakcie brania lekow
8 lata temu
Anna
"Euthyrox nie powinien być podawany także w przypadku nie leczonej niedoczynności tarczycy"

??!
Przecież to jest właśnie lek m.in. na niedoczynność tarczycy..
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Marta
Anna - chodzi o przypadki, które z różnych względów nie powinny być leczone.
8 lata temu
Pages: 1 2 3 4 5 6 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.