Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/c10/niedoczynnosc-tarczycy.pl/public_html/com/include/commax.class.php on line 107
Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów - Niedoczynność tarczycy
Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów

włosy

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów klinicznych spowodowanych niedoborem tyroksyny i związanym z tym niedostatecznym działaniem trijodotyroniny w komórkach ustroju. Objawy te prowadzą do uogólnionego spowolnienia procesów metabolicznych i rozwoju obrzęku śródmiąższowego. Jednym z charakterystycznych objawów skórnych, towarzyszącym niedoczynności tarczycy jest wypadanie włosów, a także ich suchość i łamliwość. Niekiedy może wystąpić także wypadanie brwi.

Przyczyny wypadania włosów w niedoczynności tarczycy

W przypadku niedoczynności, tarczyca produkuje zbyt mało tyroksyny, co stanowi najczęstszą przyczynę wypadania włosów. Oprócz widocznego przerzedzenia włosów, chorobie tej towarzyszą również takie objawy, jak: senność, zwiększenie masy ciała, suchość i szorstkość skóry, szybsze marznięcie i płytszy oddech. Włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Ich nadmierne wypadanie zauważalne jest dopiero w dalszym stadium choroby. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że proces wypadania włosów w niedoczynności tarczycy jest bardzo powolny. Stwierdzenie niedoczynności tarczycy jest pierwszym sygnałem skłaniającym do podjęcia specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Warto bowiem pamiętać, że na stan włosów w tej chorobie nie wpłynie nic, póki nie zostanie wyrównany poziom hormonów w organizmie. Trichogram, a więc badanie cebulek włosów, potwierdza, że u osób z niedoczynnością tarczycy znaczna część włosów znajduje się w stanie spoczynku. W przypadku osób zdrowych aż 90% włosów rośnie, a jedynie 10% pozostaje w stanie „odpoczynku”. W trakcie niedoczynności tarczycy spowolnieniu ulega cały metabolizm, w związku z czym zauważalne są nie tylko zmiany skórne, lecz także zmiany w układzie krążenia, ruchu, w układzie oddechowym, pokarmowym, moczowym, nerwowym, rozrodczym, a także zaburzenia psychiczne.

Jak zwalczyć problem problem wypadania włosów?

Pierwszym i podstawowym krokiem do zwalczenia tak poważnego problemu jest przede wszystkim wyrównanie poziomu hormonów tarczycy w organizmie, które sprawi, że włosy będą powoli wracać do stanu normalnego. Żadna kuracja na skórę głowy i włosy, bez podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego, nie zniweluje tego problemu! Należy zatem najpierw wyleczyć przyczynę, a więc zaburzenia w pracy tarczycy. Unormowanie się hormonów tarczycy doprowadzi do samoistnego odrastania włosów. Istnieją oczywiście pewne zabiegi, które pozwolą na przyspieszenie procesu regeneracji oraz odrostu włosów. Należy postawić wówczas na odpowiednią pielęgnację skóry głowy oraz włosów, a także na właściwie zbilansowaną dietę. Jeżeli ubytki we włosach są naprawdę duże, można stosować różnego rodzaju suplementy diety, specjalnie do tego przeznaczone. Szczególnie polecane są preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg ze skrzypu oraz witaminy i minerały, przyczyniające się do szybszego odrostu włosów. Pamiętajmy jednak, że suplement jest tylko środkiem wspomagającym i sam w sobie nigdy nie rozwiąże problemu!

Nadmierne wypadanie włosów, typowe dla chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołu tarczycowego, w tym niedoczynności tarczycy, wcale nie musi być poważnym problemem, jeżeli zadba się o szybką i możliwie najbardziej stosowną kurację. Konieczne jest zatem rozpoczęcie odpowiedniego leczenia oraz właściwej pielęgnacji włosów, wraz z zastosowaniem specjalnych preparatów pomagających w ich odrastaniu.

Pages: 1 2 3 4 All
Irena
Choruję na niedoczynność tarczycy kilkanaście lat a dopiero teraz dowiedziałam się że to przez tę chorobę mam słabsze ,matowe i wolniej rosnące włosy biorę leki ale moje gęste , mocne włosy straciły blask i są cienkie, łamliwe .Jeszcze skóra mnie często swędzi nie tylko głowy ale i na ramionach czy to też przez tę chorobę nie wiem,czy ktoś też tak ma ?.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Weronika
Tak, przez niedoczynność tarczycy może swędzić skóra, jak to nazwał mój lekarz: mogą występować objawy pseudoalergiczne. Ja tak mam, drapię się jak opętana i nic, żadne tabletki od alergii mi nie pomagają. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że winna może być tarczyca.
10 lata temu
Pages: 1 2 3 4 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.