Zobacz również: Nadczynność tarczycy
tarczyca

Letrox w leczeniu niedoczynności tarczycy

Skład jakościowy leku i sposób działania

Substancją czynną leku letrox jest lewotyroksyna, czyli hormon syntetyzowany w gruczole tarczycy. Preparat występuje w postaci tabletek zawierających 25 mg, 50 mg, 100 mg lub 150 mg soli sodowej lewotyroksyny. Jest to hormon posiadający ogromne znaczenie w procesie przemiany materii. U osób cierpiących na niedobór tarczycy przemiana materii jest znacznie wolniejsza, niż w przypadku osób zdrowych. Mniejsze jest także zużycie tlenu oraz ilość wytwarzanej energii cieplnej, w związku z czym osoba chora bardzo często odczuwa zimno, senność, osłabienie, ból mięśni, a także spowolnienie fizyczne oraz psychiczne. Lewotyroksyna, zawarta w leku letrox, a otrzymana dzięki syntezie chemicznej, działa tak samo jak naturalnie występujący hormon, który jest wytwarzany w tarczycy. Oprócz substancji czynnej, jaką jest lewotyroksyna, letrox zawiera także substancje pomocnicze, do których należy zaliczyć: dwuwodny wodofosforan wapnia, celulozę mikrokrystaliczną, skrobi glikolan sodu, dekstrynę, a także długołańcuchowe glicerydy.

Wskazania do zastosowania leku

Letrox wskazany jest w leczeniu terapii zastępczej oraz uzupełniającej w przypadku niedoczynności tarczycy różnego pochodzenia. Lek stosuje się również w zapobieganiu wznowienia wola tarczycy po leczeniu operacyjnym u pacjentów wykazujących prawidłową czynność tarczycy, a także w leczeniu wola obojętnego. Preparat może być stosowany pomocniczo w leczeniu nadczynności tarczycy, w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, a także w terapii zastępczej i supresyjnej złośliwego raka tarczycy, zwłaszcza po operacji wycięcia tarczycy.

Dawkowanie leku

Lek podawany jest doustnie. Dawka oraz częstotliwość przyjmowania leku ustalana jest przez lekarza, po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich oraz na podstawie wyników testów laboratoryjnych. Całkowita dawka dobowa powinna być przyjmowana rano, na czczo, mniej więcej pół godziny przed śniadaniem. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie preparatem letrox trwa zazwyczaj przez całe życie. W przypadku profilaktyki nawrotu wola, bądź wola obojętnego leczenie to może trwać kilka miesięcy lub lat, a w niektórych sytuacjach, preparat należy przyjmować przez całe życie. W terapii wspomagającej leczenie nadczynności tarczycy okres leczenia zależny jest od długości leczenia tyreostatycznego.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Leku nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną: lewotyroksynę, bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, stanowiącą skład preparatu letrox. Przeciwwskazania dotyczą także nadczynności tarczycy, z wyjątkiem terapii wspomagającej jej leczenie tyreostatyczne po osiągnięciu eutyreozy.

Możliwe działania niepożądane

Działania niepożądane pojawiają się w przypadku przedawkowania leku. W takich sytuacjach może pojawić się przyspieszenie pracy serca, biegunka, drżenia, pobudzenia, bóle wieńcowe, bezsenność, pokrzywka, przewodnienie, czy zmniejszenie masy ciała. Objawy te ustępują po zmniejszeniu dawki leku.

Pages: 1 2 3 All
Dominika
Witam
2 lata temu wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy. Zapisano mi euthyrox 50. Po 1 miesiącu zaczęłam się czuć lepiej, jednak później było coraz gorzej moje Tsh rosło mimo brania leku. Zaden endokrynolog nie powiedział mi o zmianie diety. Dużo na ten temat zaczęłam czytac.okazalo się ze warto jeść bezglutenowe i bez laktozy. Zaczęłam coś zmieniać w swojej diecie ale bardzo stopniowo, (niestety słodyczy było najtrudniej mi wyeliminować) Później natknęłam się na świetną książkę metody doktora gersona, polecam. Z tego źródła dowiedziałam się jak ważna jest odpowiednia dieta przy każdej chorobie, nie tylko przy chorobie z tarczyca. Po w prowadzeniu na początku tych małych zmian w diecie, czułam się znacznie lepiej. Cały czas mialam dawkę 50,jednak po pewnym czasie miałam objawy takie jak przy przedawkowania euthyroxu. Zrobiłam badania i okazało się ze Tsh mam już później 1,byłam w szoku. Bo wcześniej bez zmiany diety przy dawce 50 Tsh miałam prawie 3. W tej chwili stopniowo staram się zmniejszać dawkę oczywiście konsultacje to ze swoim endokrynologiem. W przyszłości mam nadzieje, ze uda mi się pozbyć tych tabletek i "zmusić" tarczyce do produkcji swoich naturalnych hormonów. Trzymajcie kciuki.
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
świadomość nie bolio
euthyrox ma w składzie laktozę więc nie ma mowy o diecie bez laktozy na euthyroxie
5 lata temu
Ania
Ale jodem nie wyleczy się uszkodzonej tarczycy. TSH to nie jedyny miernik; bardzo ważne są objawy. Można mieć dobre tsh np. 2,01 (ja takie mam właśnie teraz) a czuję się fatalnie. usg tarczycy wykazało niewielkie wydawałoby się zmiany, a jednak ważne - nieznacznie obniżoną i niejednorodną echogeniczność. WAŻNE uszkodzonej już raz tarczycy - jod NIE ODBUDUJE!

BADANIE JODU - ważne! nie róbcie tego, zarówno z surowicy, jak i z moczu może być zafałszowane. Możesz mieć wysoko nasyconą tarczycę jodem, a w surowicy krwi niedobór.
5 lata temu
Agata
Uważaj, bo euthyrox ma laktozę w składzie.
6 lata temu
Janusz
Sądzę, że stosowanie hormonów jest błędem. Powodem jest niedobór jodu i oczywiście witamin i pierwiastków śladowych. Polecam gorąco zapoznać się z wykładami Jerzego Zięby. Ja stosuję płyn Lugola z minerałami i witaminami. Po stosowaniu około 3 tygodni TSH-3,058. Podawanie hormonów robi raczej wiele złego niż dobrego. Jerzy Zięba tłumaczy to dokładnie, opierając się na opracowaniach lekarzy, którzy wyleczyli te choroby, a nie tych, którzy próbują leczyć z opłakanym skutkiem dla pacjenta.
6 lata temu
Piotr
Witam mam 33 lata i wykryto u mnnie Niedoczynność Tarczycy brałem eurothyrox 75 zmieniła mi doktor na letrox 75 brałem dłuższy czas teraz zmieniłem na 50 i tak mam złe samopoczucie nerwowy strasznie zgaga ból żołądka jakie badanie robiliście
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
KaKa
Polecam przeczytać w internecie o drożdżycy i zastosować dietę jak wyżej plus picie sody w cyklach 7 dni przerwa 7 dni przerwa 7 dni. Mi pomogło przy podobnych objawach.
6 lata temu
Paulina
Hej, parę miesięcy temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, na początku endokrynolog przepisała mi euthyrox 50, zaczynałam z tsh 12, po 2/3 miesiącach tsh spadło do 7,45, lekarz zwiększył dawkę do 75, po dwóch miesiącach tsh wynosiło 9,45. Endokrynolog stwierdziła, że nie wie dlaczego tak się dzieje, antyciała mam w normie, ft4 także...Lekarz zmieniła mi lek na Letrox 100 i zleciła badania w kierunku celiakii. Czy ktoś wie czy idzie to w dobrym kierunku?
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
irena
Tak ,bo chodzi o to że może ci być potrzebna dieta bezglutenowa.Często przy chorobach tarczycy trzeba wyeliminować gluten z pożywienia.
6 lata temu
Krzysztof
Witam po 2 latach lekarz znalazł przyczynę moich problemów " Subkliniczna niedoczynność" o czym już tu było wspominane dostałem Letrox 50 mam jeść pół pastylki dziennie przez 2 tyg i potem całą a za miesiąc do kątroli. Dziś mija 3 dzień i czuje że strasznie się pocę, czuje niepokój i trochę szybsze bicie serca, co zrobić? ograniczyć lek do 1/4? czy " Znosić" to aż ustąpią? ( TSH mam obecnie około 4.5 ale skacze między 2.3 a 5.4 )
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Bogumiła
Witam. Od roku biorę Letrox 50, wcześniej przez 3 miesiące brałam pół tabletki. Lekarz po ustaleniu dawki kazał się pojawić do kontroli za rok a w tym czasie nawet badań nie robić. Zastosowałam się i dopiero dziś zrobiłam TSH i mam 0,006 z zaznaczeniem, że badanie powtórzono z tej samej próbki krwi. Lekarz na urlopie i telefonu nie odbiera i nie bardzo wiem, czy powinnam przestać całkowicie brać ten hormon czy tylko zmniejszyć dawkę. Może moja tarczyca się naprawiła i już jest czynna?
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Natalia
Witam. W moim przypadku lekarz zapisał Letrox 50 mam brać 1 tabletkę dziennie i tak pół roku bez przerwy, zastanawiam się jednak czy w ogóle zacząć, boje się trochę jakie będą tego skutki i czy będą duże zmiany w wadze i samopoczuciu. Czy możecie mi doradzić? I co z dietą czy jakąś stosować czy żyć normalnie - dodam, że jestem wegetarianinką pozdrawiam wszystkich i oczekuję na odpowiedź
6 lata temu
beata
Ja biore w tej chwili letrox 150 tsh mam 40pewnie zle zazywalam lek tyje okropnie stale glodna jestem
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jola
Najlepiej oczyścić organizm z grzyba i pasożytów. Najlepiej metodą Małachowa i sodą.
6 lata temu
karolina
ja tez biore 150 mialam tsh 55 z powodu stresu teraz spadlo na 12 i dalej mam 150 mg tyje strasznie nadrobilam juz dwa razy tyle swojej wagi.
7 lata temu
anitella
Witam. Od stycznia tego roku biore letrox 150w czwartek mam wizyte kontrolna, po przeprowadzonych badaniach w poniedziałek 11.05 tsh wyszlo mi ze mam 0,010 wczesniej miałam około 8 Czy taki spadek jest w ogóle mozliwy? moze powinnam powtórzyc badanie?
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
edyta
ja miałam 4,95 a po dwóch miesiącach 0,065!!! przy tym w tym czasie przytyłam 10 kg!!!!!
6 lata temu
Stiv
Witaj 150 mikrogramów to MEGA-DAWKA !!! Nie dziwota ,że tak Ci sie wahnełó w druga stronę.KTO Ci zalecił taka końska dawkę "na poczatek" ???Warto zastanowic sie nad zmiana "lekarza" ...Pozdrawiam !Stiv
7 lata temu
ele
Jestem trzy miesiace po usunieciu tarczycy z powodu duzej ilosci guzkow.Okazalo sie ze mam raka.Obecnie biore Letrox 150.Nie chudne ale tyje,wlaszcza szyja i okolice szczeki.Dlaczego tak sie dzieje?
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ala
Hej zaczęłam brać Letrox 50 jakies trzy dni temu nie czuje żadnej poprawy, wrecz odwrotnie nie wiem czy dawka nie jest za mała. Jeżeli chodzi o zmęczeie może trochę mniejsze ale czuje że puchnę jak balonik
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
monika
Biorę letrox 50 od ponad roku. Wpierw przez 8 tyg bralam 25mg. Z zaznaczeniem ze jesli tsh z 2.8 nie spadnie do poniżej 2 to ma zwiększyć do 50mg. Ponieważ nie mam tu dostępu do normalnego lekarza po prostu biorę 50mg. Badam ta ostatnio bylo 1.8 wiec bylo ok. Jutro idę na kolejne badanie które póki nie pojadę do polski jakiś sama sobie zdefiniuje.
Po roku brania letroxu50 czuje sie 100% lepiej. Włosy dalej lecą ale odrastają nowe, waga -10kg (trenuje tez body pump), psychicznie czuje sie tez o niebo lepiej. Nabralam chęci do zycia, zupełnie inaczej się czuje. Jednak zmiany te trwaly dlugo. To się nie dzieje z dnia na dzień. Trzeba być bardzo cierpliwym.
7 lata temu
Dodi
Witam pod koniec stycznia miałam operację tarczycy,usunięcie całego lewego płata co spowodowało niedoczynność i obecnie zażywam letrox 50 na początku czułam się fatalnie a teraz jest ok i tsh w normie.Najbardziej nie spodziewalam się tego że przyjmując ten lek schudnę a tak się stało....więc widocznie każdy ma inaczej i nie ma się co sugerować opiniami innych
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 2 3 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.